SCADA

SCADA NEDİR ?

Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan SCADA; “Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi olarak adlandırılmaktadır. SCADA sistemleri geniş alana yayılmış tesislerin tek bir merkezden bilgisayar, cep telefonu veya tablet gibi cihazlarla izlenebildiği bir sistemdir ve temel olarak bir yazılımdır. Tek bir cihazdan kullanılabileceği gibi ağ bağlantılarıyla birden fazla bilgisayar ve taşınabilir cihazla kontrol ve izleme yapılabilir.

NE İŞE YARAR?

SCADA sistemi ile tesisinizin kontrol odasında adeta tesisinizi modellemiş olursunuz. SCADA yazılımının koştuğu ekranlardan tesisinizin genel durumunu, cihazların arıza, çalışma durumlarını, reçetelerinizi, verimlilik ve etkinlik analizleriniz gibi pek çok konuya operatörleriniz hakim olur. SCADA sistemini tek bir bir bilgisayarda kullanabileceğiniz gibi bir videowall sisteminde, mobil cihazınızda veya taşınabilir bilgisayarınızdan da takip edebilirsiniz. SCADA sistemi ile sadece tesisinizi gözlemlemezsiniz. Aynı zamanda eğer isterseniz, sahada bazı manevra ve kontrolleri yapma olanağınız da bulunmaktadır. SCADA sistemi, hidroelektrik, nükleer güç üretimi, doğalgaz üretim ve işleme tesislerinde, gaz, yağ, kimyasal madde ve su boru hatlarında pompaların, valfların ve akış ölçüm ekipmanlarının işletilmesinde, kilometrelerce uzunluktaki elektrik aktarım hatlarındaki açma kapama düğmelerinin kontrolü ve hatlardaki ani yük değişimlerinin dengelenmesi gibi çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Burada, mekanik ve elektronik aygıtlar arabirimlerle bağlanarak işletme fonksiyonlarını yürütürler. Denetim komutları bu düzeyde tesisin çalışmasını sağlayan elektriksel sinyallere ve makine hareketlerine dönüşür, bu dönüşümler elektronik algılayıcılar aracılığıyla toplanır. Toplanan veriler elektrik işaretlerine çevrilerek SCADA sistemine aktarılır. Aktüatörler, tahrik motorları, vanalar, lambalar, hız ölçü cihazları, yaklaşım detektörleri, sıcaklık, kuvvet ve moment elektronik algılayıcıları burada bulunur. SCADA sisteminden verilen komutlar, bu katmanda, elektrik işaretlerine çevrilerek, gerçek dünyada istenen hareketlerin oluşması sağlanır.AVANTAJLARI NELERDİR ?

Analitik Raporlama


Aşırı veri yüklenmesinin en büyük zorluklarından biri, elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi ve ondan doğru sonuçların çıkarılmasıdır. Eselfware, gerçek zamanlı olarak veya depolanan verilere dayalı olarak hem basit hesaplamaları hem de kapsamlı ana performans göstergelerini oluşturur.

Sanallaştırma ve Kontrol


Operatörler için karmaşıklığı azaltır, iyi sonuçlara yol açar. Yazılım platformu, operatörlere teçhizatı tek bir makineden ve üretim yerinden tüm işletmeyi kontrol etmek için geniş kapsamlı süreçleri gerçek zamanlı olarak görselleştirir.

Veri Yönetimi


Eselfware, tüm işlemler için verileri birbirine bağlamayı ve karşılaştırmayı kolaylaştırır. Yazılım platformu, tüm ilgili bilgileri bir bakışta, hatta ekipman ve konumlar arasında bile gösterir.

Veri Toplama


Operasyonel veriler genellikle merkezi olarak depolanmaz ve süreç optimizasyonu için potansiyel kullanılmaz. Eselfware, gerektiğinde verileri sistematik olarak toplar, işler ve diğer sistemlere aktarır. Heterojen donanım manzaraları kolayca bağlanabilir ve genişletilebilir. Bu sayısız sürücü ve açık arayüz ile mümkün olmaktadır.

Uygulama Mühendisliği ve Bakım


Çok lokasyonlu projeler veya fazlalık gerektiren projeler de dahil olmak üzere yeni projeler oluşturmak için programlama becerisi gerekmez. Projeler, yapılandırılabilir sihirbazlar tarafından desteklenen, parametrelerin ayarlanmasıyla oluşturulur. Bu, başlangıçta kullanılan yazılım sürümünden bağımsız olarak mevcut uygulamaların bakımı ve genişletilmesi için de geçerlidir.

Hangi Sektörlerde Çalışıyoruz
-GIDA -OTOMOTİV -ENDÜSTRİ -KİMYA -ENERJİ -MAKİNA VE TARIM